Czym różni się odszkodowanie po wypadku od zadośćuczynienia? 0

pieniądze, gotówka

Ofiara wypadku ubiegać się może o różne świadczenia, którymi są odszkodowanie, zadośćuczynienie czy renta. Dwa pierwsze pojęcia używane są wymiennie, warto jednak wiedzieć, że nie są tożsame. A czym się różnią? O tym poniżej!

Czym jest odszkodowanie po wypadku?

Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym, w pracy czy samochodowym to świadczenie, które należy się poszkodowanemu w tym zdarzeniu. Poszkodowanym natomiast jest osoba, której została wyrządzona szkoda. O odszkodowanie po wypadku przy pracy lub innym zdarzeniu można ubiegać się od:

  • sprawcy zdarzenia,
  • podmiotu, który odpowiedzialny jest za naprawę szkody z uwagi na wiążącą umowę,
  • podmiotu odpowiedzialnego za naprawę szkody z mocy prawa — ubezpieczyciela.

A jak wygląda odszkodowanie z ZUS po wypadku w pracy? Każda osoba posiadająca ubezpieczenie może ubiegać się od ZUS-u o jednorazowe odszkodowanie za wypadek w pracy lub chorobę zawodową.

Odszkodowania po wypadku w pracy

Odszkodowanie po wypadku w pracy zawsze ustalane jest indywidualnie i zależne jest od sytuacji poszkodowanego w zdarzeniu. Z tego powodu występują spore różnice w kwotach przy zbliżonych skutkach wypadków dla różnych osób. Przykładowo: jeśli nogę w wypadku złamie osoba, która pracuje fizycznie, odczuje ten uraz zdecydowanie bardziej niż osoba, która pracuje w biurze, ponieważ pracownik biurowy niemal natychmiast po zdjęciu gipsu może wrócić do wykonywania obowiązków służbowych. Pracownik fizyczny do pracy wrócić będzie mógł dopiero po zakończeniu rehabilitacji, dlatego też powinien otrzymać większe odszkodowanie po wypadku pracy z uwagi na stratę większego wynagrodzenia.

Kwota odszkodowania po wypadku samochodowym

To, w jakiej wysokości poszkodowany otrzyma odszkodowanie zdrowotne po wypadku samochodowym, zależne jest od wielu czynników. Wpływają na to m.in. koszty poniesione przez poszkodowanego, związane z leczeniem, utratą wynagrodzenia czy dojazdami. Nie można więc jednoznacznie określić kwoty odszkodowania po wypadku samochodowym, ponieważ każde roszczenie rozpatrywane jest indywidualnie, a podczas tego procesu badane są różne okoliczności.

Co to jest zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie uregulowane jest przepisami Kodeksu Cywilnego. Jest to możliwość domagania się odpowiedniej i konkretnej kwoty za powstałą szkodę. Jako że zadośćuczynienie ma na celu stanowienie rekompensaty niemajątkowej szkody, ustalenie wysokości jest dosyć trudne. Podczas tego procesu trzeba uwzględnić wiele czynników, a są to przykładowo:

  • rozmiar kalectwa,
  • nasilenie fizycznych objawów,
  • czas trwania choroby,
  • oddziaływanie konsekwencji tego uszczerbku na zdrowiu w życiu społecznym, zawodowym i prywatnym.

Przykładami krzywd, które dają podstawę, do domagania się zadośćuczynienia są:

  • zakażenie chorobą zakaźną w szpitalu,
  • uszkodzenie ciała wynikające ze zdarzenia drogowego,
  • śmierć najbliższej osoby wskutek popełnienia przestępstwa,
  • śmierć najbliższej osoby na skutek wypadku komunikacyjnego,
  • źle przeprowadzony zabieg medyczny powodujący rozstrój zdrowia i bólowe dolegliwości.

Odszkodowanie po wypadku a zadośćuczynienie

Główną różnicą między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem jest cel świadczenia. Celem zadośćuczynienia jest rekompensata szkody niemajątkowej, natomiast odszkodowanie wiąże się ze szkodą majątkową, przykładowo uszkodzenie samochodu wskutek kolizji drogowej.

Zadośćuczynienie jest trudniejsze do oszacowania, ponieważ cierpienie psychiczne czy fizyczne, które wynikać może ze straty bliskiej osoby lub traumy po zdarzeniu nie jest łatwe do zdefiniowane. Można więc powiedzieć, że zadośćuczynienie jest pewnego rodzaju pieniężną rekompensatą za wyrządzoną szkodę.

PoprzedniNastępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *