Sport to zdrowie? 0

Do Polski zawitała z dawna oczekiwana wiosna. Ładna pogoda sprzyja uprawianiu sportu, co z kolei zwiększa ryzyko wypadku. W związku z powyższym warto zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach możemy liczyć na odszkodowanie za wypadek, jaki spotkał nas podczas uprawiania sportu.

 

Najważniejszą sprawą w omawianym temacie jest rozróżnienie na sport amatorski i zawodowy, a także odróżnienie sportów rekreacyjnych od sportów ekstremalnych. Oczywiście, precyzyjne i obiektywne rozróżnienie powyższych kategorii nie jest do końca możliwe, dlatego konieczna jest każdorazowa analiza szczegółowych postanowień Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Urazy związane z uprawianiem sportu zawodowego (profesjonalnego) zazwyczaj wyłączone są z zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela w umowach ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (dla zawodników profesjonalnych zakłady ubezpieczeń mają często przygotowane polisy specjalistyczne).  Najczęściej za sport amatorski uznaje się sport uprawiany w celach wypoczynkowych. Sport amatorski podzielić można na rekreacyjny i ekstremalny. Głównym czynnikiem pozwalającym na rozróżnienie tych dwóch kategorii jest poziom ryzyka wiążący się z uprawianiem danego sportu. Sporty o niskim poziomie ryzyka (piłka nożna, jazda na rowerze, pływanie na basenie) kwalifikowane są do kategorii sportu rekreacyjnego i w większości przypadków urazy doznane podczas ich uprawiania są objęte ochroną ubezpieczeniową. Sporty o dużym poziomie ryzyka (np. spadochroniarstwo, alpinizm) zaliczane są do kategorii sportów ekstremalnych i wyłączone są zwykle spod ochrony ubezpieczeniowej w popularnych polisach NNW. Pewien problem sprawiają sporty o średnim poziomie ryzyka (np. jazda na snowboardzie, windsurfing), w związku z czym przy zawieraniu umowy ubezpieczenia należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednie zapisy w Ogólnych warunkach Ubezpieczenia dołączonych do konkretnej polisy.

 

Warto wiedzieć, że choć dobrowolne polisy NNW są najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed konsekwencjami wypadków związanych z uprawianiem sportu, to często osoba poszkodowana może uzyskać świadczenia także z innych źródeł. Warto przywołać tu przykład pani Heleny, która podczas uprawiania jeździectwa w prywatnym ośrodku hippicznym została potrącona przez konia i doznała licznych urazów. Dzięki sprawnym działaniom Kancelarii Odszkodowawczej OFN Poszkodowana uzyskała pokaźne zadośćuczynienie z ubezpieczenia OC właściciela stadniny.

 

Należy pamiętać o tym, że w każdej sytuacji urazu lub kontuzji sportowej droga do najwyższych świadczeń wiedzie przez Kancelarię Odszkodowawczą OFN.

PoprzedniNastępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *