Wycena krzywdy po stracie bliskiej osoby 2

Wspominaliśmy ostatnio, że członkowie najbliższej rodziny zmarłego wskutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia mogą dochodzić odszkodowania w przypadku znacznego pogorszenia ich sytuacji życiowej. W tego typu postępowaniu porównywana jest sytuacja materialna osoby ubiegającej się o odszkodowanie sprzed i po śmierci osoby bliskiej.  Jeżeli ulegnie ona pogorszeniu wówczas sąd przyzna odszkodowanie. Jednak po nowelizacji Kodeksu cywilnego, z dniem 3 sierpnia 2008 roku, wprowadzono możliwość starania się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Zadośćuczynienie tym różni się od odszkodowania, że dotyczy szkody niemajątkowej i ma  za zadanie kompensację doznanej krzywdy. Roszczenie to przysługuje członkom najbliższej rodziny zmarłego poszkodowanego, dzieciom, małżonkom i rodzicom. Jednak kryterium bliskości nie odnosi się wyłącznie do stopnia pokrewieństwa i więzów krwi, ale do faktycznie istniejącego stosunku zażyłości. Dlatego prawo do roszczeń może przysługiwać także osobom pozostającym w związkach partnerskich, czy przyrodnim rodzicom. Wspólnym warunkiem uzyskania przez te osoby uprawnienia do roszczeń jest wykazanie, że ze zmarłym łączyły ich silne więzy emocjonalne.

Dochodzenie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę ma określony cel, jakim jest pomoc osobie bliskiej w dostosowaniu się do nowej rzeczywistości. Oszacowanie bólu po stracie bliskiej osoby jest bardzo skomplikowane, ale nie jest niemożliwe. Choć w obliczu rozpaczy cała procedura wydaje się niezmiernie trudna do przebrnięcia,  warto postarać się o pomoc, która w krótkim czasie może okazać się nieoceniona.  W celu uzyskania godnego odszkodowania lub zadośćuczynienia warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Kancelaria Odszkodowawcza OFN zapewnia skuteczną pomoc osobom, które znalazły się w obliczu osobistej tragedii i chcą walczyć o należne im wsparcie.

 

PoprzedniNastępny

2 Comments

  1. witam, chce walczyc o nalezne mi wsparcie finansowe. kierowca usmiercil mi siostre. bylismy blisko. brakuje mi jej. cierpie. prosze wycenic moją krzywde jak tytule artykulu. po przedstawieniu mi wyliczenia zadoscuczynienia po wycenie bede mogl zdecydowac sie na wspolprace z panstwa specjalistami.

  2. Przekazaliśmy sprawę do naszego Działu Prawnego. Będziemy się kontaktować pod adresem e-mail.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *