Zaniżone odszkodowanie? To się zdarza! 0

Z doświadczenia specjalistów Kancelarii Odszkodowawczej OFN wynika, że wypłacane przez ubezpieczycieli kwoty zadośćuczynienia znacznie różnią się. Za każdy procent uszczerbku na zdrowiu wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Kwoty te są znacznie wyższe w przypadku poważnych urazów, szczególnie tych skutkujących niepełnosprawnością i osiągają sumy nawet setek tysięcy złotych. Trzeba jednak przyznać, że wysokość odszkodowań przyznawanych w Polsce znacznie odbiega od standardów innych krajów wysoko rozwiniętych.

Wysokość świadczeń wypłacanych za utratę zdrowia wynika z uznania ubezpieczyciela. W zależności od firmy, a nawet filii oddziału, w której poszkodowany był ubezpieczony, kwoty te mogą być bardzo różne. Nawet w przypadku podobnych i porównywalnych zdarzeń, zadośćuczynienie zależy od uznania firmy, która likwiduje szkodę. Zdarzają się więc przypadki, w których ubezpieczyciel odmawia wypłaty świadczenia. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład wtedy, kiedy poszkodowany pasażer jest współwłaścicielem pojazdu, którym kierował sprawca wypadku drogowego.

Czy wysokość odszkodowania jest słuszna?

Jeśli poszkodowany uważa, że wysokość przyznanego odszkodowania jest za niska, a w danej sprawie odbyła się komisja lekarska, może zażądać wydania orzeczenia lekarskiego ze wskazaniem sum procentowego uszczerbku na zdrowiu. Można dzięki temu sprawdzić, czy uwzględnione zostały wszystkie zgłoszone urazy i dolegliwości. Nie ma jednak standardów, na podstawie których osoby poszkodowane mogłyby stwierdzić, że wysokość przyznanego im świadczenia jest zaniżona.
Ważne jest więc kompletowanie wszystkich dokumentów związanych z leczeniem, aby ubezpieczyciel nie był w stanie kwestionować doznanych urazów i ich skutków. Można bowiem starać się o dodatkowe świadczenia, ponieważ leczenie powypadkowe generuje wysokie sumy. Pod uwagę należy więc brać nie tylko rachunki za leki, ale także paliwo, w związku z dojazdami do placówek medycznych i lekarzy.

Jeśli decyzja dotycząca wypłaty odszkodowania jest odmowna, albo kwota przyznanego świadczenia wydaje się być zaniżona, można zwrócić się do Rzecznika Ubezpieczonych. Warto też wziąć pod uwagę pomoc profesjonalistów. Specjaliści Kancelarii Odszkodowawczej OFN oferują pełne wsparcie poszkodowanym w dochodzeniu ich praw.

PoprzedniNastępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *