Odszkodowanie za śmierć

Tragiczna śmierć osoby bliskiej to szok, ból i cierpienie rodziny zmarłego. W takiej sytuacji najbliżsi uprawnieni są do odszkodowania za śmierć tej osoby.

Jeszcze do niedawna odszkodowanie za śmierć należało się rodzinie jedynie w przypadku pogorszenia sytuacji majątkowej. Jednak dzięki nowelizacji art. 446 kodeksu cywilnego z dnia 30 maja 2008 roku, sąd może ponadto przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Nowelizacja ta oznacza nową jakość, bowiem obejmuje tzw. straty moralne, a nie wyłącznie materialne.

W obowiązującym stanie prawnym, odszkodowanie za śmierć członka rodziny należy się jego najbliższym w większości przypadków. Odszkodowanie można zatem otrzymać przykładowo za śmierć ojca, matki, dziadka, babci, brata, siostry, dziecka, teścia czy teściowej. Jest tak dlatego, że bardzo często śmierć taka rzeczywiście negatywnie wpływa na życiową sytuację jego rodziny. Znacznie trudniejsze jest oczywiście oszacowanie takiej szkody i przeliczenie jej na pieniądze. W tym jednak pomogą Państwu nasi eksperci, którzy opierają swe wyliczenia na aktualnym orzecznictwie sądowym.

Krąg osób uprawnionych do odszkodowania za śmierć został uregulowany ogólnie. Nie precyzuje zatem, którzy członkowie rodziny powinni otrzymać zadośćuczynienie. Decydują o tym zatem rzeczywiste bliskie relacje ze zmarłym.

Jakich świadczeń mogą dochodzić osoby najbliższe w przypadku śmierci poszkodowanego? Osoby te mogą być uprawnione do dochodzenia zadośćuczynienia, odszkodowania, renty, a także zwrotu kosztów pogrzebu i ewentualnego wcześniejszego leczenia.

Dlaczego mam wybrać OFN Odszkodowania? Przeczytaj i skontaktuj się z nami - pomożemy.

Opracował Bartłomiej Klinowski.

Najwyższe odszkodowanie

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

Akceptuję warunki polityki prywatności. Dowiedz się więcej

Kalkulator szkody

Policz wysokość swojego odszkodowania

Zasada „no win, no fee”

Działamy na zasadzie „no win no fee” - wynagrodzenie pobieramy jedynie po wygraniu sprawy.

Kontakt

  • ul. Odrzańska 6/4
    50-113 Wrocław
    • Infolinia +48 801-700-755
    • Tel. kom. +48 665-102-336
  • Pn - pt: 8:00 - 17:00

Akceptuję warunki polityki prywatności. Dowiedz się więcej