Jak uchronić się przed wodą? 0

Żywioł jakim jest woda, nęka mieszkańców naszego kraju coraz częściej. Ostatnio kilkukrotnie byliśmy świadkami tego, jak niszczy czyjś dobytek. W zeszłym roku zgłoszono prawie 270 tys. szkód powodziowych, dlatego tak ważne są działania zapobiegające skutkom zalań, podtopień, powodzi itp.

Oczywiście nie da się uniknąć  wszystkich następstw działania niszczycielskiego żywiołu. Czasami jednak jesteśmy w stanie trochę je złagodzić, zmniejszając tym samym straty. Jakie powinny być nasze działania prewencyjne? Na co zwrócić uwagę budując dom? Jak zabezpieczyć nieruchomość znajdującą się na terenie zagrożonym powodziami, zalaniem lub podtopieniami?

 

 

 

Sprawdź miejsce, w którym chcesz zamieszkać

Jeśli planujesz kupić mieszkanie lub wybudować dom, zwróć uwagę na miejsce, w którym mają stanąć budynki. Sprawdź m.in. plan zagospodarowania przestrzennego i przyjrzyj się warunkom hydrogeologicznym danego obszaru. Oczywiście największe ryzyko wiąże się z postawieniem budynku na terenach zalewowych. Ryzykowną lokalizacją jest również sąsiedztwo wielu stawów, rzek, potoków.

Zaprojektuj swój dom z głową

Dobrze, kiedy dom jest podpiwniczony. Znajdujące się tam sprzęty często stanowią mniejszą wartość, a wodę z takich pomieszczeń łatwiej wypompować. Jeśli jednak zdecydujesz się na pokój położony poniżej gruntu, podłogę pokryj np. ceramicznymi płytkami. Dzięki zastosowaniu wodoodpornych powierzchni, zminimalizujesz straty (wymiana drewnianych paneli byłaby znacznie kosztowniejsza, a sprzątanie utrudnione). Garaż lepiej zlokalizować na poziomie gruntu, a nie piwnicy. W razie zniszczenia samochodu unikniesz sporych wydatków. Jeśli to możliwe, piec c.o. lub kocioł grzewczy zainstaluj również na wyższej kondygnacji.

Dobierz funkcje pomieszczeń tak, by przepływająca woda poczyniła w nich jak najmniej szkód. Na przykład domowy gabinet z kosztownym sprzętem powinien znajdować się na piętrze.

Aby utrudnić wodzie dostęp do wnętrza budynku, na murach możesz zastosować nieprzepuszczalną warstwę (np. ceramiczną). Można wokół domu również ustawić osłony stałe (betonowe/kamienne konstrukcje lub wał ziemny). Nie są one jednak ozdobą ogrodu, a ich ustawienie i konserwacja jest kosztowne. Dobrym pomysłem jest także podwyższenie wejścia do budynku. Przy niższym poziomie wody wystarczające może okazać się np. zbudowanie wyższych progów. Ścianki wokół okien piwnicznych również można podwyższyć.

Chroń nie tylko dom, ale całą posesję. Otocz działkę pełnym ogrodzeniem, dobrze zakotwionym w gruncie.

Warto też zadbać o takie ukształtowanie terenu wokół domu, by ułatwiać odpływ wód deszczowych.

Zapobiegaj

Regularnie sprawdzaj czy okienka piwniczne są odpowiednio zaizolowane. Upewnij się czy okna dachowe są szczelne, a w czasie opadów dokładnie je zamykaj. Zadbaj o drożność rowów odwadniających. Nie pozwól, by zalegały tam suche liście czy śmieci. To samo dotyczy rynien. Systematycznie sprawdzaj stan dachu. W czasie oberwania chmury, przecieki mogą spowodować wiele szkód.

Dokładnie izoluj wszelkie otwory, przez które do domu prowadzone są rury, kable itd.

Aby zapobiec cofaniu się ścieków w czasie powodzi, przy rurze kanalizacyjnej zamontuj zawór zwrotny.

Kiedy zbliża się woda…

Jeśli istnieje niebezpieczeństwo, że do twojego domu wedrze się woda, to zakryj panelami wodoodpornymi (albo chociaż folią) wszystkie okna oraz drzwi do domu, piwnicy i garażu. Niezwłocznie zabezpiecz najcenniejsze rzeczy (pieniądze, polisy, metryki, akty własności, biżuteria, cenne pamiątki rodzinne itp.). W przypadku, gdy nie możesz wynieść ich w bezpieczne miejsce, to przenieś na wyższe piętro.

Ubezpiecz dom

Ubezpieczenie domu jest niezwykle istotne. Wypłata odszkodowania często stanowi jedyną pomoc, na jaką może liczyć poszkodowany. Jednakże decyzja o wyborze zakładu ubezpieczeń oraz rodzaju polisy musi być przemyślana. O tym, na co zwrócić szczególną uwagę, dowiesz się z tej notki.

PoprzedniNastępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *