Najczęstsze choroby zawodowe i ich charakterystyka 0

robotnicy

Wiele zawodów posiada swoje własne schorzenia zawodowe, są one ściśle związane z warunkami, które panują w pracy. Warto jest je znać, ponieważ niektóre z nich są mniej oczywiste, jak np. cieśń nadgarstka.

Choroba zawodowa drukarzy

Drukarze przez wiele lat pracowali przy ołowiu, dlatego też ołowica jest chorobą zawodową zecerów. Zecer a drukarz to dwa odmienne zawody, jednak działają one w podobnych warunkach. Częsty kontakt z ołowiem powoduje osłabienie, bezsenność, zaburzenia widzenia czy uszkodzenia nerek.

Choroba zawodowa nauczycieli

Nauczyciele i osoby, które na co dzień pracują z głosem, są narażeni na przewlekłe upośledzenie narządu głosu, które są spowodowane nadmiernym wysiłkiem strun głosowych. Do dolegliwości takich zaliczamy guzki głosowe twarde, niedowład mięśni krtani, zmiany przerostowe fałdów głosowych. Wśród nauczycieli najczęściej występuje jednak przewlekły nieżyt gardła i krtani, który nie jest uwzględniony na liście schorzeń zawodowych.

Choroby zawodowe policjantów

Policjanci to grupa zawodowa, która jest narażona na różnego rodzaju choroby zawodowe. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wyróżnia ponad 20 dolegliwości, które mogą być spowodowane pełnieniem służby w policji, straży pożarnej czy w służbie ochrony państwa. Najpowszechniejszą choroba zawodową policjantów jest neurastenia, czyli zaburzenia lękowe, które bywają też nazywane zespołem zmęczenia. Neurastenia spowodowana jest ciągłym stresem i nieprzyjemnymi warunkami pracy, jest ona ściśle związana z nadprodukcją adrenaliny i noradrenaliny.
Inne choroby zawodowe to:

  • PTSD,
  • zaburzenia osobowości,
  • zaburzenia lękowe,
  • psychozy,
  • zatrucia substancjami chemicznymi,
  • astma oskrzelowa,
  • pylice płuc,
  • dolegliwości narządu głosu.

Choroba zawodowa rolników

Ciągły kontakt z naturą, z lasami, łąkami i polami również może wywoływać chorobę zawodową, a dokładniej boreliozę. Coraz więcej rolników czy pracowników leśnych stara się o odszkodowanie za boreliozę. Nie jest to jednak aż tak oczywista przypadłość, pracownik musi udowodnić, że do zakażenia doszło na miejscu pracy, a nie poza nią, gdzie również jesteśmy narażeni na zachorowanie.

Choroba zawodowa fryzjerów, informatyków

Cieśń nadgarstka to domena osób, które w pracy posługują się dłońmi, najczęściej są to fryzjerzy czy osoby pracujące przy komputerze. Dolegliwość ta charakteryzuje się bólem w okolicy kciuka i palca wskazujące, dłoń może drętwieć, co powoduje dyskomfort. Cieśń nadgarstka może wystąpić, kiedy w pracy wykonuje się dużo powtarzalnych czynności, a ręce często chwytają czy zaciskają się, dlatego najczęściej chorują na nią fryzjerzy lu osoby pracujące przy komputerze.

Choroba zawodowa górników

Górnicy są grupą, która jest mocno narażona na chorobę zawodową, ze względu na specyficzne warunki pracy w kopalni, po wielu latach pracy w tego typu warunkach, górnicy chorują na pylicę płuc. To przewlekła choroba układu oddechowego, charakteryzuje się ona nawracającym zapaleniem oskrzeli i niewydolnością krążenia, czasem powoduje powstawanie serca płucnego. Pylica spowodowana jest ciągłym wdychaniem pyłu, no węglowego, który wprowadza zmiany w obrębie płuc. Na pylicę płucną narażeni są nie tylko górnicy, ale też spawacze czy ekipy remontowe.

PoprzedniNastępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *