Kiedy przysługuje roszczenie o utracone zarobki?

Zasada pełnego odszkodowania polega na tym, że naprawienie szkody obejmuje wszelkie straty, jakie poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby nie wyrządzono mu szkody.

Szkoda w postaci utraconych korzyści ma zawsze charakter hipotetyczny, dotyczy bowiem okoliczności, które nie zaistniały. Rodzaje szkody w postaci utraconych korzyści są bardzo zróżnicowane. Przykładowo będą nimi niemożność podpisania lukratywnego kontraktu, niemożność wykonanie dzieła, a w wyjątkowych przypadkach niemożność zawarcie "okazyjnej" umowy na zakup np. pojazdu, nieruchomości.

Dowodzenie utraconych korzyści zależeć będzie od ich rodzaju. Środkami dowodowymi będą tutaj umowy, umowy przedwstępne, promesy, oświadczenia kontrahentów i inne dowody, które uprawdopodobnią korzyść. Dochodząc roszczeń z tytułu utraconych korzyści, najistotniejsze jest, aby szkodę z tego tytułu wykazać z tak dużym prawdopodobieństwem, aby w świetle doświadczenia życiowego było uzasadnione przyjęcie, że utrata korzyści rzeczywiście nastąpiła. Trzeba także pamiętać, że naprawienie szkody z tytułu utraconych korzyści ma zapewnić całkowitą kompensatę uszczerbku, ale nie może dopuszczać zarazem do nieuzasadnionego (bezpodstawnego) wzbogacenia.

Opracował Bartłomiej Klinowski.

Najwyższe odszkodowanie

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

Akceptuję warunki polityki prywatności. Dowiedz się więcej

Kalkulator szkody

Policz wysokość swojego odszkodowania

Zasada „no win, no fee”

Działamy na zasadzie „no win no fee” - wynagrodzenie pobieramy jedynie po wygraniu sprawy.

Kontakt

  • ul. Odrzańska 6/4
    50-113 Wrocław
    • Infolinia +48 801-700-755
    • Tel. kom. +48 665-102-336
  • Pn - pt: 8:00 - 17:00

Akceptuję warunki polityki prywatności. Dowiedz się więcej