Niektóre skutki wypadku ujawniają się dopiero wiele miesięcy później

W dwa lata po otrzymaniu z zakładu ubezpieczeń zadośćuczynienia za doznaną krzywdę ujawniła się u mnie epilepsja (padaczka) pourazowa, na którą wcześniej nie cierpiałem. Mój lekarz neurolog stwierdził, iż jest ona wynikiem wypadku drogowego - za skutki którego otrzymałem już zadośćuczynienie. Czy w związku z ujawnieniem się nowego schorzenia służy mi dodatkowe odszkodowanie?

W przypadku ujawnienia się nowej krzywdy (w tym wypadku padaczki ? epilepsji pourazowej), o której w czasie ustalenia zadośćuczynienia nie było wiadomo, zakład ubezpieczeń powinien przyznać odpowiednią dodatkową sumę tytułem zadośćuczynienia z tytułu nowej krzywdy, jaką niewątpliwie jest wystąpienie tego schorzenia. Tym samym, jeżeli u poszkodowanego ujawni się nowa krzywda, której w chwili przyznawania zadośćuczynienia nie można było stwierdzić, powinna mu zostać przyznana odpowiednia kwota do jej naprawienia.

Podobne stanowisko można odnaleźć w licznych orzeczeniach Sądu Najwyższego, które potwierdzają regułę, iż uprzednie przyznanie zadośćuczynienia nie wyłącza możliwości przyznania poszkodowanemu odpowiedniej sumy w razie ujawnienia się nowej krzywdy, której nie można było przewidzieć w ramach podstawy poprzedniego sporu.

Opracował Bartłomiej Klinowski.

Najwyższe odszkodowanie

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

Akceptuję warunki polityki prywatności. Dowiedz się więcej

Kalkulator szkody

Policz wysokość swojego odszkodowania

Zasada „no win, no fee”

Działamy na zasadzie „no win no fee” - wynagrodzenie pobieramy jedynie po wygraniu sprawy.

Kontakt

  • ul. Odrzańska 6/4
    50-113 Wrocław
    • Infolinia +48 801-700-755
    • Tel. kom. +48 665-102-336
  • Pn - pt: 8:00 - 17:00

Akceptuję warunki polityki prywatności. Dowiedz się więcej