Dlaczego warto ubiegać się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny po latach? 0

auto po wypadku

Wiele osób zwleka z ubieganiem się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny. Dzisiaj postaramy się udowodnić, że warto tego dokonać, nawet po latach od samego zdarzenia. Czytaj dalej i przekonaj się, dlaczego nawet po czasie warto złożyć wniosek o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny.

Czym jest odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny według prawa, należy się wszystkim tym, którzy zaznali szkody w wyniku wypadku i mogą udowodnić ciąg przyczynowo-skutkowy, pomiędzy zdarzeniem a jego następstwami. Ponadto jest to również rekompensata za poniesione przez ofiarę straty, jak i wyrównanie utraconych korzyści, których na skutek zdarzenia nie jest w stanie osiągnąć.

Jak długo można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Wiele osób zastanawia się, po ilu latach odszkodowanie za wypadek komunikacyjny jest ciągle do uzyskania. Otóż według prawa poszkodowany może ubiegać się o rekompensatę do 3 lat, od momentu kiedy dowiedział się o szkodzie, jednak nie później niż 10 lat od dnia, w którym miało miejsce zdarzenie ją wywołujące. Przykładowo, jeśli skutki wypadku komunikacyjnego zaczną być odczuwalne po 5 latach od wystąpienia danego zdarzenia, poszkodowany będzie miał jeszcze 3 lata na złożenie pozwu o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny.

Warto również zaznaczyć, że jeśli szkoda została wyrządzona na skutek przestępstwa, czyli zbrodni bądź występku, wówczas czas ten zostaje wydłużony do lat 20, od momentu wystąpienia danej szkody. Co ważne, ofiara ma prawo ubiegać się o rekompensatę nawet wówczas, kiedy sprawca nie został wskazany i zidentyfikowany, jednak okoliczności zdarzenia wskazują na popełnienie przestępstwa. W takiej sytuacji wypłata odszkodowania przypada Funduszowi Gwarancyjnegu – UFG.

W przypadku małoletnich mogą się oni ubiegać o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny w okresie do dwóch lat od momentu osiągnięcia pełnoletności. Oznacza to, że jeśli dziecko zostało poszkodowane w wyniku wypadku, bądź też straciło w jego następstwie osobę bliską, jak rodzic, ma prawo walczyć o odszkodowanie do ukończenia 20 roku życia, bez względu na, to kiedy zdarzenie miało miejsce i niezależnie od tego, czy było ono wynikiem przestępstwa, czy też nie.

Przerwanie terminu przedawnienia

Nie można również nie wspomnieć o tym, że termin przedawnienia roszczeń za wypadek komunikacyjny można przerwać. Wpływają na to konkretne czynności jak m.in. złożenie pozwu oraz rozpoczęcie mediacji. Przykładowo, jeśli 5 lat po wypadku pojawią się problemy zdrowotne będące jego następstwem, dzięki czemu ofiara dowiaduje się o szkodzie. Od tego momentu ma 3 lata na działanie związane z uzyskaniem rekompensaty. Zgłoszenie następuje jednak dopiero po roku i przerywa termin przedawnienia. Ubezpieczyciel odmawia jednak wypłaty odszkodowania. Nie oznacza to jednak, że na walkę o rekompensatę zostały jedynie 2 lata. Przerwanie biegu przedawnienia oznacza, że ofiara wypadku na nowo ma 3 lata na uzyskanie odszkodowania, z zaznaczeniem, że każda czynność, jak wniesienie kolejnego pozwu, znów przerywa ten czas. W efekcie, ofiary przez wiele lat mogą walczyć o należne im rekompensaty.

Warto więc ubiegać się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny po latach, ponieważ upływ czasu nie zmniejsza szansy na uzyskanie sprawiedliwej rekompensaty za zdarzenie, które wywołało u poszkodowanego szkodę.

PoprzedniNastępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *