Czym jest błąd medyczny diagnostyczny? 0

lekarz daje diagnozę

Błędy medyczne wbrew pozorom zdarzają się nie tak rzadko, jakbyśmy tego chcieli. Warto jednak wiedzieć, jak je definiować i jak rozumieć, by tym samym, wiedzieć, jakie działania można później podjąć. W tym artykule skupimy się na błędach medycznych diagnostycznych i postaramy się wyjaśnić, czym one są.

Czym jest błąd medyczny?

Warto rozpocząć od wyjaśnienia czym właściwie jest błąd medyczny. Jest to szerokie pojęcie, które często określane jest także błędem w sztuce lekarskiej i dotyczy ono sytuacji, gdy doszło do zaniedbania lekarza w czynności związanej z analizą, diagnozą i terapią medyczną, będącą niezgodną ze sztuką medyczną i aktualną wiedzą z zakresu medycyny. Należy przy tym pamiętać, że przepisy wyróżniają różne rodzaje takich błędów i każde z nich dotyczy inne typu zaniedbania.

Jakie są rodzaje błędów medycznych?

Podział błędów medycznych obejmuje kilka ich rodzajów, przez co dotyczą one innych typów zaniedbań. Warto przy tym mieć świadomość, że mogą się one kumulować, co oznacza, że stawiając błędną diagnozę, pociąga się za sobą błędne działania w zakresie leczenia lub taka diagnoza może być wynikiem innego błędu — technicznego czy organizacyjnego. Najpopularniejsze rodzaje błędów medycznych to:

  • Błąd diagnostyczny, czyli inaczej błąd rozpoznania,
  • Błąd terapeutyczny, czyli błąd leczenia,
  • Błąd organizacyjny, czyli błędne decyzje podjęte przez szpital, poradnie, gabinet,
  • Błąd techniczny, czyli źle zrealizowane decyzje lekarskie.

Czym jest błąd medyczny diagnostyczny?

Teraz skupimy się konkretnie na jednym z tych błędów, czyli błędzie diagnostycznym. Jak zostało wspomniane, dotyczy on źle przeprowadzonego rozpoznania choroby, co ma później kolosalny wpływ na dalsze leczenie. Albo więc wykona się w tym przypadku niewłaściwą terapię leczniczą, albo odwrotnie, nie podejmie się żadnych działań terapeutycznych.

Do błędu medycznego diagnostycznego może dojść na dwa sposoby, poprzez złą interpretację poprawnie wykonanych badań lub przez wykonanie niewłaściwych badań. Jednym słowem, dochodzi wówczas do błędnie postawionej diagnozy medycznej.

Jakie są rodzaje błędów medycznych diagnostycznych?

Ze względu na rodzaj zaniedbania, błędy medyczne diagnostyczne można podzielić na dwa typy: zaniechania oraz rozumowania. Każdy z nich ma nieco inną charakterystykę i dobrze, jeżeli będzie je odróżniać.

Błąd medyczny diagnostyczny będący wynikiem zaniechania dotyczyć będzie przede wszystkim sytuacji, gdy lekarz nie zapozna się dokładnie z dokumentacją medyczną pacjenta lub zaniecha dokładnego wywiadu. Z kolei błąd medyczny diagnostyczny związany z rozumowaniem występuje w momencie, gdy pomimo właściwie przeprowadzonych badań zostaje postawiona błędna diagnoza. To niestety pociąga za sobą inny typ błędu, czyli terapeutyczny.

Jaka jest odpowiedzialność lekarza za błąd medyczny?

Właściwe rozpoznanie stanu zdrowia pacjenta, ma ogromny wpływ na jego zdrowie i życie, dlatego jeżeli dochodzi do popełnienia błędu diagnostycznego, wówczas pociąga to za sobą błąd terapeutyczny. Pacjent uzyskuje niewłaściwe sposób leczenia lub wręcz nie otrzymuje go wcale. To poważne zaniedbanie, za które lekarz musi potem odpowiedzieć przed sądem. Pacjent z kolei ma pełne prawo do tego, by żądać odszkodowania za błąd medyczny, który zaważył na jego życiu. W takich przypadkach uzyskuje się pieniądze z polisy ubezpieczeniowej lub od danej placówki medycznej, czy nawet sam lekarz jest zmuszony do zapłacenia odszkodowania.

Jakie są przykłady błędów medycznych diagnostycznych?

Przykłady błędów medycznych diagnostycznych można byłoby mnożyć, ale warto wymienić kilka z nich, by wiedzieć, na czym konkretnie mogą one polegać. Pierwszy przykład z brzegu: pomyłka dotycząca bólu brzucha, który potem okazał się atakiem wyrostka robaczkowego.

Jeszcze jeden przykład, który jest z życia wzięty. Kobieta w ciąży jest już po terminie, a lekarze uparcie naciskają na poród naturalny, stawiając błędną diagnozę, co do zdolności kobiety, choć są już wyraźne wskazania do cesarskiego cięcia. To duże zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Do błędnych diagnoz dochodzi często także w przypadku schorzeń, które mają bardzo podobne objawy. Przy niedokładnym przeprowadzeniu badań lub ich zaniechaniu, można postawić niezgodną ze stanem faktycznym diagnozę. Niezależnie od tego, w jaki sposób doszło do pomyłki, pacjent ma prawo dochodzić swoich praw, żądać odszkodowania i w miarę możliwości naprawienia skutków zaniedbania ze strony lekarza.

PoprzedniNastępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *