Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny a przedawnienie sprawy 0

wypadek komunikacyjny

Wypadek komunikacyjny to niefortunne zdarzenie, którego ofierze należy się odszkodowanie. Ma ono rekompensować utracone dochody oraz ewentualne koszty leczenia. Warto jednak pamiętać, że jak większość, sprawa o odszkodowanie może się przedawnić. Poniżej prezentujemy więc kilka najważniejszych informacji w tej kwestii.

Jak określa się odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Aby mówić o wypadku komunikacyjnym, muszą zostać spełnione konkretne wymagania prawne – do takiego zdarzenia musi dojść na lądzie, morzu lub w powietrzu, musi w nim brać udział przynajmniej jeden pojazd, a minimum jeden z uczestników musi doznać uszczerbku na zdrowiu. Przez te szeroko określone kryteria, za wypadek komunikacyjny może być, uważana większość niefortunnych zdarzeń drogowych. Warto pamiętać, że odszkodowanie za wypadek komunikacyjny przysługuje każdej osobie poszkodowanej, o ile nie jest ona sprawcą.

Jeśli już dojdzie do tak niepożądanego zdarzenia, odszkodowanie za wypadek komunikacyjny powinno pokryć OC sprawcy. Aby dokładnie wycenić wysokość szkód, należy oszacować uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego. Przy kalkulowaniu doznanej szkody pomocny może okazać się kalkulator odszkodowań, który zawiera szacowaną wycenę odszkodowania za uszkodzenie danej części ciała.

Kiedy sprawa może się przedawnić?

Mierząc się z większym uszczerbkiem na zdrowiu, warto zadbać, aby wniosek o odszkodowanie komunikacyjne został złożony w odpowiednim czasie. Jeśli takie pismo nie zostanie sporządzone czy przekazane dalej, sprawa naszego odszkodowania może nie zostać nawet rozpatrzona. Jak powszechnie wiadomo, prawo nie działa wstecz, więc dobrze jest pamiętać o terminach przedawniania się poszczególnych spraw.

Według aktualnych na 2022. rok przepisów, jeśli prawo nie stanowi inaczej, większość spraw przedawnia się po upływie sześciu lat, a granice przedawnienia to najczęściej od 3 do 10 lat. Oznacza to, że jeśli osoba poszkodowana nie podejmie żadnych działań prawnych, po upływie danego terminu nie ma już podstaw prawnych do roszczeń. Warto jednak pamiętać, że każda sprawa jest inna, a termin przedawnienia może się różnić w zależności od przewinienia.

Przedawnienie sprawy o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

Zastanawiając się więc, po ilu latach sprawa o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny ulega przedawnieniu, warto zajrzeć do Kodeksu Cywilnego. Według aktualnych przepisów sprawa o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny z OC sprawcy najczęściej ulega przedawnieniu po 3 latach od daty zdarzenia oraz ustalenia sprawcy. Jeśli szkoda ta jest następstwem przestępstwa, ustawodawca wydłużył termin przedawnienia do 20 lat. Warto tu wspomnieć, że aby odszkodowanie z OC sprawcy zostało przyznane, osoba poszkodowana musi zgłosić dany wypadek komunikacyjny do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Będąc poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym, dobrze jest pamiętać o tym, że przysługuje nam odszkodowanie adekwatne do doznanej szkody. Nie warto jednak zwlekać ze złożeniem odpowiedniego wniosku. Terminy przedawnienia się spraw różnią się w polskim prawie w zależności od sytuacji. W przypadku odszkodowania za wypadek komunikacyjny, okres przedawnienia najczęściej wynosi jednak 3 lata.

PoprzedniNastępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *