Zmiany w przepisach dotyczących odszkodowań za błędy medyczne 0

Sprawy o odszkodowania za błędy medyczne są jednymi z najtrudniejszych. Dzieje się tak, ponieważ w wielu przypadkach pacjentom trudno jest udowodnić winę lekarzy. Dlatego sprawy te zwykle znajdują finał w sądzie i ciągną się latami.

 

 

Ma to się zmienić z początkiem 2012 roku – wtedy zaczną obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy o prawach pacjenta. Według nich możliwe będzie uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia na drodze administracyjnej. Resort obiecuje, że cała procedura będzie trwać ok. pół roku.

 

 

Należy tu zaznaczyć, że ustawa reguluje tylko przypadki odszkodowań za błędy popełnione przez personel (lekarzy i pielęgniarki) szpitali w Polsce.

O tym, czy doszło do błędu medycznego (w ustawie określanego zdarzeniem medycznym), orzekać będą specjalne komisje funkcjonujące w każdym województwie. W ich skład wchodzić będą specjaliści z zakresu medycyny i prawa oraz  przedstawiciele organizacji pacjentów (wskazani przez wojewodów, Ministra Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta). To do nich poszkodowani mogą zgłaszać się z wnioskiem o odszkodowanie (koszt 200zł) – mają na to rok od dnia, w którym dowiedzieli się o uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia. Również rodzina zmarłego pacjenta może wystąpić z wnioskiem do komisji. Wspomniany termin nie może być dłuższy niż trzy lata od dnia, w którym nastąpiło uszkodzenie ciała lub śmierć.

Zakład ubezpieczeń (który zawarł umowę ze szpitalem) związany jest decyzją komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych i, co stanowi pewne novum, to on będzie proponować kwotę odszkodowania.  Jednakże przepisy wskazują maksymalne kwoty zadośćuczynienia. Poszkodowanemu pacjentowi może zostać przyznane 100 tys. , a rodzinie zmarłego- 300 tys. zł. Możliwe będzie też uzyskanie renty (do 3 tys. zł).

PoprzedniNastępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *