Jak przebiega wypłata odszkodowania przy wypadku komunikacyjnym? 0

wypadek samochodowy widziany w lusterku

Poruszanie się po drogach to ogromna odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za innych. Na skutek nieuwagi czy złych warunków atmosferycznych dojść może do mniej lub bardziej groźnych zdarzeń drogowych. Bardzo często w ich efekcie ofierze przysługuje odszkodowanie za wypadek komunikacyjny z OC sprawcy. Jak przebiega jego wypłata?

Czym jest wypadek komunikacyjny?

Wypadki komunikacyjne są najczęstszą przyczyną powstania roszczeń odszkodowawczych. Warto więc wiedzieć czym jest to zdarzenie. Dochodzi do niego w ruchu lądowym, morskim lub powietrznym. W wypadku komunikacyjnym uczestniczy co najmniej jeden pojazd z napędem silnikowym lub bez niego. W jego efekcie poszkodowany ponosi trwały lub tymczasowy uszczerbek na zdrowiu.

Spowodowanie wypadku komunikacyjnego wg. Kodeksu Karnego grozi karą więzienia do lat 3, a gdy następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Zgodnie z prawem z jego OC może być także zostać wypłacone odszkodowanie. Jakie? Jak się o nie starać?

Ile odszkodowania za wypadek komunikacyjny? Co przysługuje ofierze?

Kwestia wypadków komunikacyjnych jest silnie uwarunkowana w prawie. W Kodeksie Cywilnym określono, jakie świadczenia należą się poszkodowanemu. Są to:

  • zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji,
  • zwrot kosztów utraconych dochodów związane z ich obniżeniem w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim,
  • renta stała lub tymczasowa, gdy poszkodowany nie może podjąć pracy na skutek uszczerbku na zdrowiu doznanego podczas wypadku,
  • zadośćuczynienie za ból i cierpienie, o które może ubiegać się nie tylko ofiara wypadku, ale także jego najbliżsi.

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile należy się odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Kwota ta zależna jest przede wszystkim od poniesionych szkód.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny krok po kroku

Po wypadku komunikacyjnym postępowanie jest proste i klarowne tylko w teorii. Składa się z 3 zasadniczych kroków:

  1. przygotowanie dokumentów,
  2. złożenie wniosku,
  3. oczekiwanie na decyzję Towarzystwa Ubezpieczeniowego i środki.

Należy jednak pamiętać, że niektóre z TU mogą utrudniać wypłatę należnych środków, jak i zaniżać kwotę przysługującego świadczenia. W związku z tym dobrze jest skonsultować sprawę wypadku komunikacyjnego i związanego z nim odszkodowania z profesjonalistami, którzy pomogą rozwiązać sprawę jak najkorzystniej dla poszkodowanego. Na zgłoszenie roszczenia z OC ma się 3 lata — po tym czasie sprawa się przedawnia.

Zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny a odszkodowanie — różnice

Rozważając kwestię wypłaty środków przy wypadku komunikacyjnym, należy rozróżnić 2 pojęcia — zadośćuczynienie i odszkodowanie. Pierwsze z nich przyznawane jest w celu rekompensaty szkody niemajątkowej, z kolei odszkodowanie związane jest ze szkodą majątkową. Mimo to bardzo często pojęcia te stosowane są zamiennie, co w świetle prawa stanowi błąd.

PoprzedniNastępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *