Co wpływa na wysokość odszkodowania za wypadek komunikacyjny? 0

pieniądze na tle samochodu

Wypadek komunikacyjny tak jak każde inne nieszczęśliwe zdarzenie, może przytrafić się każdemu i dotyczy nie tylko kierowców, ale również rowerzystów czy pieszych. Poszkodowani w takim zdarzeniu mają prawo ubiegać się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny. Jeśli ciekawi Cię, co składa się na wysokość takiej rekompensaty, zapraszamy do lektury.

Prawo a odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

Kwestie związane z udzieleniem odszkodowania za wypadek komunikacyjny opisane są w kodeksie cywilnym. Przepisy wskazują na to czym jest samo odszkodowanie oraz omawiają rekompensatę dla poszkodowanego. Najlepiej zobrazować to na przykładzie. Pan Jan zostaje potrącony podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Na skutek zdarzenia doznał złamania nogi, ręki, ogólnych potłuczeń, a także zniszczony został jego telefon. Pobyt w szpitalu trwał 2 miesiące, a późniejsza rehabilitacja ponad 6 miesięcy. Jakie odszkodowanie przysługuje panu Janowi?

Otóż poszkodowany będzie mógł ubiegać się o:

 • pokrycie kosztów leczenia, opieki np. zmiany opatrunków, pomocy pielęgniarskiej oraz rehabilitacji,
 • pokrycie kosztów zakupu lekarstw, środków czy sprzętu medycznego,
 • pokrycie kosztów dojazdów do specjalistów, lekarzy czy na rehabilitację,
 • pokrycie kosztów opieki,
 • pokrycie strat wynagrodzenia,
 • pokrycia kosztów związanych z naprawą lub zakupem nowego telefonu.

Ile wynosi odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Żeby móc określić ile będzie wynosić odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, należy wiedzieć, w jaki sposób oblicza się jego wysokość. Otóż rekompensata ta powinna wyrównać poniesiony uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego i być adekwatna do wielkości samej szkody. Podczas wyliczeń bierze się pod uwagę:

 • koszty związane z opieką lekarską, pielęgniarską czy rehabilitacją,
 • koszty poniesione w związku z pobytem w placówce opieki zdrowotnej, jak sanatorium czy innymi, które pomagają w rekonwalescencji,
 • koszty transportu do szpitala lub wymienionego wyżej ośrodka,
 • koszty związane z lekarstwami czy środkami medycznymi, przyrządami czy urządzeniami, jak np. kule, wózek inwalidzki, niezbędna aparatura,
 • straty wynagrodzenia,
 • koszty nauki nowego zawodu.

Jak wygląda odszkodowanie za wypadek komunikacyjny z OC sprawcy?

Na początku warto wspomnieć, że kierujący pojazdami mechanicznymi są w naszym kraju zobowiązani do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej — OC. Wymóg ten regulowany jest ustawowo i dotyczy nie tylko kierowców samochodów, ale również właścicieli motocykli, motorowerów, skuterów, przyczep, ciągników oraz quadów. Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny przysługuje zatem każdemu poszkodowanemu, za wyjątkiem sprawców zdarzenia. Jeśli podczas wypadku uszkodzony został samochód, to rekompensata związana z doprowadzeniem go do pełnej sprawności wypłacana jest właśnie z OC sprawcy. Co ważne, wiele osób zastanawia się, czy na podobnej zasadzie można otrzymać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny z ZUSu. Otóż Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zajmuje się tego typu rekompensatami. O odszkodowanie z tej instytucji można się starać jeśli chodzi o np. wypadek przy pracy.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny a podatek dochodowy

Dobra wiadomości jest taka, że odszkodowanie za wypadek komunikacyjny nie jest opodatkowane, a co za tym idzie, nie trzeba go umieszczać w swoim rozliczeniu podatkowym. Rozwiązanie to jest korzystne dla poszkodowanych, którzy gdyby sytuacja wyglądała odwrotnie, często mogliby być stratni w wyniku wypadku, który spowodował u nich stratę lub szkodę.

PoprzedniNastępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *