Kiedy można starać się o odszkodowanie za błąd medyczny? 0

laptop lekarza

Każdy z nas, stając się pacjentem, wierzy, że wdrożone leczenie jest odpowiednie, a wszystkie zabiegi przeprowadzane właściwie. Na szczęście, w większości przypadków tak jest, jednak mogą zdarzyć się pewne sytuacje, kiedy to działania medyków doprowadzają do powstania błędu medycznego. Warto wiedzieć, że można starać się o odszkodowanie za błąd medyczny. Kiedy i jak to zrobić?

Odszkodowanie za błąd medyczny — najważniejszy jest czas

Wszyscy ci, którzy zastanawiają się, czy powinni walczyć o zadośćuczynienie za błąd medyczny, powinni się pospieszyć. Im dłużej się zwleka z podjęciem tej decyzji, tym gorzej. Czas w tym przypadku zdecydowanie nie działa na korzyść pokrzywdzonego pacjenta. Co prawda poszkodowany ma 3 lata na zgłoszenie błędu medycznego, tak, jak i innej szkody osobowej, liczone od momentu, w którym poznał on jego skutki, jednak lepiej działać od razu po zauważeniu pogorszenia się stanu zdrowia, związanego z działaniami medyków.

Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o pozwie o odszkodowanie za błąd medyczny również z uwagi na długo toczące się sprawy, które mogą trwać nawet kilka lat. Warto także zaznaczyć, że osoby, które są ofiarami błędów medycznych popełnionych w ich dzieciństwie, mogą dochodzić swoich praw do ukończenia dwudziestego roku życia.

Pomoc adwokata a odszkodowanie za błąd medyczny

Skuteczne starania o zadośćuczynienie za poczynione błędy lekarskie wiążą się z szeregiem czynności, do których należy podejść z jak największą starannością. Bardzo ważna jest kompletna dokumentacja medyczna, zeznania świadków, zebrana opinia biegłego oraz szczegółowo przygotowany pozew sądowy. Warto więc w tak trudnych kwestiach zaufać specjalistom, którzy odciążą pacjenta od często trudnych, formalności, a w sądzie zrobią wszystko, aby udowodnić winę i związek między działaniem medyków a powstałym zdrowotnym uszczerbkiem.

Dodatkowo, z usług kancelarii odszkodowawczej skorzystać mogą również bliscy osób, które straciły życie wskutek wystąpienia błędu medycznego. Walka o swoje prawa to nie tylko samo zadośćuczynienie, ale również przestroga i nauczka na przyszłość, dzięki której może uda się uniknąć podobnych sytuacji. Kancelarie zajmujące się sprawami związanymi z odszkodowaniami za błędy medyczne oferują także swoją pomoc w innych kwestiach, takich jak wypadki komunikacyjne, choroby zawodowe, czy wypadki przy pracy.

Kto wypłaca odszkodowanie za błąd medyczny?

Poszkodowani w wyniku błędnych decyzji lekarzy mogą ubiegać się o odszkodowanie od placówki, najczęściej jest to szpital bądź osoby, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za błąd medyczny. Może być tak, że zadośćuczynienie wypłacane jest z posiadanej polisy ubezpieczeniowej lekarza lub samej placówki. W takim przypadku również ubezpieczyciel jest jednym z pozwanych w sprawie. Pamiętać warto, że zarówno szpital, jak i ubezpieczyciel nie są zbyt chętni do wpłacania żadnych odszkodowań, dlatego dobrze jest zasięgnąć odpowiedniej pomocy prawnej i przestrzegać wyznaczonych terminów.

Odszkodowanie za błąd medyczny a przedawnienie to również kwestia, o której warto wspomnieć. Przedawnienie roszczeń wygasa po 3 latach od momentu, kiedy pacjent dowiedział się o powstałej szkodzie i maksymalnie do 10 lat od wystąpienia samego zdarzenia.

Warto walczyć o swoje prawa i ubiegać się o zadośćuczynienie w sytuacji, kiedy lekarz dopuścił się błędu medycznego. Z pomocą specjalistów będzie o wiele prostsze i na pewno skuteczniejsze niż samodzielne próby.

PoprzedniNastępny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *